Almanya Ordu Tarihi – Burak Ertürk

Avrupa’da yükselen faşizmin etkilerinin buram buram hissedildiği, ”tüm savaşları bitirecek olan savaşın” aslında o kadar da bitiremediği, milyonlarca liralık kayba, devrimlere, rejim değişikliklerine, güç kutuplarına, yeni fikirlere ve belki de kimliklere sebebiyet veren savaş oldu 2. Dünya Savaşı. Tarih derslerinde verilen yüzeysel bilgilerin dışına çıkmayı umarak bu seriyi yapmaya kalkışıyorum değerli okuyucum. Kendimi daha yetkin hissettiğim bir açıdan, askeri yönünden, bahsedeceğim sana.

Bu seride ki asıl amacım savaşta yer almış milletlerin ordu geleneğinden bahsetmek biraz da. Tarihinden, dikkat çeken liderlerinden ve modern halinden bahsedip kafalarda oluşan klasik ordu fikrine biraz renk katmaya çalışacağım. Kendimi açıkladığıma göre başlayabiliriz.

Alman Halkı

Aslında bu ifadeyi ”Cermen” olarak düzeltmeliyiz. En azından antik dönemlerden bahsederken. Tarihe baktığımızda günümüz Avrupa halklarının birçoğu -ki bunlar Almanlar, Avusturyalılar , Hollandalılar, İngilizler, Flamanlar ve çoğu İskandinav halklarını kapsıyor- Cermenlerden gelmektedirler. Kavimler göçü ile Avrupa’ya giden Cermenler, sonrasında farklı bölgelere yerleşerek günümüz halklarının ataları olmuşlardır.

Almanları oluşturacak olan Cermen kavminin Ren Nehri kıyısına yerleştiği sanılmakta. Burada yaşayan kavimlerin bazıları ise Frisler, Alamanlar, Franklar ve Saksonlardır ki bunlar Cermen ırkının temelini oluşturmaktadırlar. Genel olarak kavim şeklinde yaşamış olsalar da, birlik oluşturdukları ilk dönem 9. ve 10. yüzyıl ortalarında kurulmuş olan Frank Krallığı’dır.

Imperium_Romanum_Germania

(Magna Germania olarak adlandırılan yer, birçok Germen kavminin bulunduğu bölgeye verilen Roma terimidir.)

Haritada gösterilen kırmızı alanlar Roma hakimiyeti altındaki bölgelerdi. Agustus döneminde Germanya’nın üst kısımlarına belirli istilalar düzenlenmiş fakat büyük ölçüde başarısız olmuşlardır. Varus Savaşı (Battle of Teutoburg) bu saldırıları sonlandıran savaştır. Yaklaşık 20 bin lejyonerin kaybedildiği bu savaşta, Roma ordusunun yerini bildiren kişi bir  “auxiliary” idir.

(Auxiliary:Roma ordusuna iki tür asker alınmaktaydı. Bunlardan biri Romalılar, diğeri ise Auxiliary’di. Romalılar, Roma ordusunun bel kemiği olan lejyonerleri oluştururken Auxiliary, Roma vatandaşı olmayan kişilerden alınırdı. Genellikle okçu ve süvari gibi destek birlikleri olan auxiliaryler, Roma’nın fethettiği bölgelerden gelen Cermenlerden oluşmaktaydılar.)

Romalı tarihçi Suetonius’a göre, dönemin imparatoru Augustus bu haberi aldığında şu ünlü cümleyi sarf etmektedir;

“Quintili Vare, legiones redde!“ (Quintilius Varus, lejyonlarımı geri ver!)

 

Muhteşem Charles!

Konuyu biraz toparlayıp tekrar Cermenlere dönüyoruz sevgili okurum. Biraz önce sizlere oluşturmuş oldukları ilk birliğin Frenk Krallığı olduğundan –en azından öyle sayıldığından- bahsetmiştim. M.Ö 771/814 arası Frenk Krallığını yöneten ‘’Muhteşem’’ ünvanlı Charles’ı, bizler Şarlman olarak tanımaktayız. Şarlman’ı bu kadar büyük yapan niteliği, Roma imparatorluğundan sonra Avrupa’yı birleştirebilen ikinci güç olmasıdır. Hatta bu özelliğinden ötürü,  “Avrupa’nın Babası” (Pater Europae) olarak anılmaktadır.

main-qimg-390c29c4c30b8e51c803c84b9387e5da
Şarlman, babası Kısa Pepin’in ölümünden sonra onun politikasını izlemeye devam edip, Papalığın onayını kazanmaya çalışmıştır. Ki bunu M.S 800’de, III. Leo tarafından ‘’Romalıların İmparatoru’’ ilan edildiğinde başaracaktır. Fakat tüm başarısı bundan ibaret değildir. Kuzey İtalya’da bulunan ‘’Lombardları’’ ve İspanya’da bulunan Müslümanları (Morolar) sürmüştür. Saksonlara karşı yaptığı istilalar ile bir çoğunu Hristiyan yapmış, olmayanları da ölüm cezasına çarptırmıştır. M.S 774’de Lombardo, 800’de ise Romalıların kralı olan Şarlman, kendinden sonra gelecek olan Kutsal Roma İmparatorluğu’nun atası sayılmaktadır.

Muhteşem Otto ve Kutsal Roma İmparatorluğu

M.S 962/973 arası hüküm süren Otto, Şarlman’ın izini takip edip tüm Alman kabilelerini birleştirmeye çalışmış ve büyük ölçüde başarılı olmuştur. Ayrıca hanedanlığına taabi kişileri krallığın belirli bölgelerine atayarak merkezi otoritesini güçlendirmiştir. Kendisinden önce süregelen dükalık savaşlarını sona erdiren Otto, ilgisini batıdan gelen Macar istilasına çevirecektir. İstilayı engellemesinde ki başarısından ötürü ‘’Hristiyanlığın Koruyucusu’’ ünvanını kazanan Otto, dönemin papası XII John tarafından ‘’Kutsal Roma İmparatoru’’ ilan edilecektir. Fakat sonrasında Roma’ya yürüyüp, papayı yerinden edecek ve uzunca bir süre papalık seçimlerine karışacaktı.

660446b52c396a18d0bffc4d9d4fdece
(Otto the Great)
Sacrum Imperium Romanum Nationis Germanicæ

Yani “Alman Milletinin Kutsal Roma İmparatorluğu” nun Latincesi. Sanılanın aksine Kutsal Roma İmparatorluğu’nun ömrü uzundur. 942 yılında kurulan devlet, 1806 yılında resmi olarak sonlanmıştır. Dönemin İmparator’u II. Karl Franz, Austerlitz’de aldığı yenilgiden sonra Napolyon’a “Kutsal Roma İmparator’u” ünvanını vermemek için devleti kendisinin lağv ettiği söylenmektedir. Kutsal Roma İmparatorluğu, Bohemya, Brandenburg, Baverya gibi hanedanlıkların birleşmesinden oluşuyordu. Adında “Roma” geçmesine rağmen halkın ve asilzadelerin büyük çoğunluğu Alman’dı.

kutsal-roma-germen-imparatorlugu
(Kutsal Roma İmparatorluğu bünyesinde bulunan hanedanlıklar)

Napolyon’un 1815’de tahttan indirilmesi ve Viyana Anlaşması ile beraber, dağılan Alman prenslikleri, “Alman Konfederasyonu” adı altında toplandı. II. Franz’ın devleti dağıtmasından sonra 1813’e kadar devam edecek olan “Ren Konfederasyonu”, yerini buna bırakacaktı. Fakat Viyana Anlaşması şartlarına göre orjinal sayısından çok daha az sayıda prenslik Konfederasyon da yer alabilecekti.
22 Alman prensliğinin 1866’da “Kuzey Alman Konfederasyonunu”, sonrasında ise 1871’de Otto von Bismarck’ın (nam-ı diğer “Demir Şansölye”) tüm Alman krallıklarını tek bir çatıda toplaması sonrasında günümüz Almanya’nın temeli atılmaktadır.

cc39e340-fcba-4af1-af13-e8eeeaaa6a7c
(Kuzey Alman Konfederasyonu bayrağı)

Özetleyecek olursak;

1 M.Ö 750’de başlayan Cermen yerleşimleri, Roma seferleri
2 M.S 9 ve 10. Yüzyıl, Frenk İmparatorluğu, Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu’nun kuruluşu
3 962 – 1806 yıllarında hüküm süren Kutsal Roma İmparatorluğu ve yıkılış
4 1804-1815 arası Ren, 1815-1866 arası Alman Konfederasyonu ve sonrasında kurulan Kuzey Alman Konfederasyonu

Almanların I. Dünya Savaşı’na kadar olan yolculuğudur. Devam yazısında modern Alman ordusunun temelinin atılmış olduğu Prusya’dan bahsedeceğim. Esen kalın efendim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s