Dumanlı – Yeraltı

Sigaramın yanışını izliyorum. Ucundaki hafif alevin, o kadar para verdiğim kağıdı ve tütünü hızlıca
kömüre, küle dönüştürmesini izliyorum. Sigaranın beyaz filtresini her dumanı içime çekişimde sararttığını farkediyorum. Tatsız tutsuz, leş gibi kokan dumanını hafifçe dışarıya verirken sütsüz, şekersiz kahvemden bir yudum daha alıyorum. Yanıp giden kağıt ve tütün gibi anlamsızlaşmaya başlıyor her şey. O gri, tatsız tutsuz dumanın havayla karışıp yokolması gibi yavaşça yok olduğumu hissediyorum. Sigarayı içen dudaklarım, tutan ellerim aheste aheste saydamlaşıyor. Bacaklarımı hissetmemeye başlıyorum. Yara izlerim tek tek kayboluyor. Onca yaşanmışlık, acı, özgüvensizlik, nefret, pişmanlık, usulca süzülüp hiçliğe doğru yol alıyor.
Dışarıda insanlar var. Hepsi ya okula, ya sevgilisiyle buluşmaya, ya da bilmem nerelere gidiyorlar. Hiç bir şey yapmak istemiyorum. Ne okula gitmek, ne sevgilimle buluşmak, ne de bilmem nerelere gitmek. Düşünmek, hissetmek istemiyorum. Kötü bir yola saptım. Sorumluluklarım var. Yapmam gereken şeyler. İnsani şeyler. Bu buhrana kendi kendimi soktum.
Sigaramdan bir nefes daha alıyorum. Yine dumanın gidişini izliyorum.
Ben bu muyum? Saatlerce oturup yararlı hiç bir şey yapmayan? İnsanlık namına bir katkısı olmayan? Yiyip içen, yediklerini boka dönüştüren, ve daha çok yiyip sıçamadığını farkettiğinde de yatıp uyuyan bir makina mı?
Kahvemden bir yudum daha alıyorum. Acı ve ağır tat boğazımdan geçiyor.
Evet, kendimi bu hale ben soktum, benden başka kimse değil. Bir nevi yerin altındayım. Topraklarla çevrili. İnsanlığın yargılayıcı, aşağılayıcı bakışlarından uzak, lakin medeniyetten de.
Müzik dinliyorum. Ayışığı Sonatı’nın ilk hareketi kulaklarımda çınlıyor. Piyanistin bastığı her nota ile tek bir soru beynimin içinde yankılanıyor.
“Ay ışığını hiç görmemiş bir insana onun nasıl bir şey olduğunu anlatabilir misin?”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s