Rachmaninoff – Çiğdem Kıvrak

Herkese merhaba! Ben, benim kim olduğumu boş verin. Yalnızca eğitim hayatı hala devam eden, muhtemelen uzunca bir süre de devam edecek olan bir insan olarak düşünün beni. Tüm ailesi müziğin farklı dallarında eğitim görmüş, müzik içinde büyümüş, yoğrulmuş bir insan mesela. Küçük yaşta müziğe yönlenseydim ne olurdu acaba diye düşünmeden edemeyen biriyim aslında. Ailem camianın içinde olduğu ve Türkiye’de sanatın ne kadar arkaplana atıldığını bildikleri için yönlenmemi istemediler, bence iyi de ettiler. Abim benden çok daha kararlı çıkmıştı, o bu yolda kariyerini ilerletiyor bile. Bense sosyal bilimler alanına yöneldim=)

Dedim ya müzik içinde büyüdüm, yoğruldum diye. Bu nedenle, belki de çoğu yaşıtımdan biraz daha fazla severim klasik müziği ve elimden geldiğince de bilgi sahibi olmaya çalışırım. Daha annemin karnındayken sahneye çıkmışım mesela=) Dinlediğim klasik müzik eserlerini kim bestelemiş, hikâyesi neymiş, aileme sorarım okuyup bilgilenmeye çalışırım. Çoğu klasik müzik eserinin arkasında bir hikâye bulunur. Yazıldıkları dönemlerden ve bestecinin yaşantısından parçalar taşır. Bu arada sakın yanlış anlamayın, her eseri bilirim veya her besteciyle ilgili mutlaka bilgim vardır gibi bir iddiam yok. Yalnızca dinlediklerimle ilgili bilgi sahibi olmaktan keyif alıyorum. Bugün de burada sizlerle bunu paylaşmak istedim aslında.

Klasik müzik öyle büyük bir derya ki, ömrünüzün sonuna kadar okusanız, dinleseniz, araştırsanız da mutlaka bir yerlerde eksikler kalır. Onlarca farklı enstrüman, onlarca farklı form, bir çok dönem, yüzlerce besteci ve binlerce eser. Bunların hepsini iyi düzeyde bilmek için klasik müziği bir iş haline getirmek gerekir.

Bugün size, dinlerken belki de en çok keyif aldığım bestecilerden biri olan Sergey Rahmaninov (Sergei Rachmaninoff)’dan bahsetmek istiyorum. Yirminci yüzyılın en büyük besteci ve piyanistlerinden biri olarak kabul edilir. Rahmaninov, Rusya’nın kuzeybatısında Semyonovo’da 1873 yılında doğmuş. 4 yaşında piyano ile tanışmış, 19 yaşında Moskova Konservatuarından mezun olmuş. Bu süreç içinde de piyano ve orkestra için birçok eser bestelemiş. 1892 yılında, bestelediği 1. Piyano Konçertosunun seslendirilmesinden sonra ağır eleştiriler almasının sonucu, bunalıma girmiş. Gördüğü tedavi sonrası 2. Piyano Konçertosunu bestelemiş ve bu eseri doktoruna adamış. Benim de en çok sevdiğim eseri sanırım bu.

Rahmaninov’un kendi elinden, benim en çok sevdiğim eseri dinlemek isterseniz eğer, böyle buyrun;

 

https://www.youtube.com/watch?v=ddTVZy-ZwVI

 

1917 Rus Devriminden sonra ailesiyle birlikte Rusya’yı terk etmiş, önce İsveç ve Norveç’te yaşadıktan sonra Amerika’ya temelli yerleşmişler. Rahmaninov 1943 yılında kanserden hayatını kaybedene kadar sayısız beste yapmış ve orkestra yönetmiş.

Size bir de enteresan bilgi vermek isterim bestecimizle ilgili. Rahmaninov’un ellerinin çok büyük olduğu söylenir. Başparmağı ve serçe parmağı ile Do-Sol arası akor basabiliyormuş. Bu 12 notalık bir aralık demek. Ortalama bir insan elinin 9-10 notalık bir aralık basabildiğini düşündüğümüzde, bu aslında oldukça büyük. Piyanistik açıdan bakıldığında ise, çok az kişide olan bir özellik. Gözünüzde canlanabilmesi için;

 

 

kk.png

 

 

Rahmaninov’un eserleri günümüzde, filmlerde soundtrack olarak bolca kullanılır. Çok sevdiğim müzik gruplarından biri olan Muse da Rahmaninov’un bazı eserlerindeki temaları kendi şarkılarına entegre eder. Mesela Screenager adlı şarkılarında çok hoş bir sentez görebiliriz. Dinlemek isterseniz;

 

https://www.youtube.com/watch?v=03dP4rNvhc0

 

Lafı fazla uzatmadan ve sizi de sıkmadan burada bitirmek istiyorum. Daha önce de dediğim gibi, klasik müzik çok büyük bir derya. Her şeyi tamamen öğrenebilmek pek mümkün değil, ama sizlere tavsiyem dinlediğiniz bir eserin arkasında yatan hikayeyi okuyun. Hiç beklemediğiniz bir şey çıkabilir ve eseri dinlerken çok daha derinlere inebilir, bambaşka dünyalara seyahat edebilirsiniz. Müziği bol günler dilerim! =)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s