VİGCON – Yusuf Can Şengül

İnsanlar yaşanan su kıtlığından dolayı tarım arazilerinin çoğunu kaybetti. 2087 yılındaki Amerikan-Çin nükleer savaşının çevreye bıraktığı zayiat müttefikler ile beraber tüm dünyayı büyük ölçüde etkiledi. Bu gibi olayların ardından dünya 50 sene sürecek kaos dönemine geçti ve o yıllar birçok insanın ölmesine neden oldu. Kutuplardaki doğalgaz ve petrol santralleri buzulların yok olmasını hızlandırdı. Kayıp yüzde 81 oranında gerçekleşti ve eriyen buzullar su seviyesini beklenilenden daha fazla yükseltti.  50 sene içerisinde açlık, savaş, nükleer saldırılar, doğal afetler, din savaşları, toplu intiharlar gibi etkenlerle dünya nüfusunun yüzde 92’lik kısmı yok oldu.

Kaos döneminin ardından gelen iki sene restorasyon dönemi olarak kayıtlara geçti. Militer gücü bulunan doğal kaynak sahibi şirketler üç asır önce kurulan Birleşmiş Milletler örgütüne benzer bir topluluk kurma konusunda mutabakat sağladı. Yaşayan 37 milyon insan, dünyanın o şartlarda en verimli bölgesi olan Orta Asya’da bir şehirde toplanmaya başladı. 2 sene içerisinde 34 milyon insan VIGCON’a yerleşmeyi kabul etti geri kalanlar ise illegal yollarla bir şekilde kaçabildiler.
VIGCON devlet başkanı Doumster Bellatrax aynı zamanda Genesis Su Şirketi’nin patronuydu.

VIGCON devleti 5 ana birimden oluşuyordu. Bunlar; başkent, tarım toprakları, bilim, genç şehir ve maden şehri olarak ayrılmıştı. Sosyal statüde en alt kısım maden şehrinde yaşayan 10 milyon insandı. Bilim şehrinde bilimsel çalışmalar yapan şirketler vardı. Genç şehir ise 10 yaşına basan çocukların ailelerinden alınıp yerleştirildikleri ve vasıflarına göre eğitilecekleri bölgeydi. Bu şehirdeki çocuklar eğer DNA’larında kalıtsal bir hastalık veya deformasyon taşıyorlarsa kısırlaştırılıyor ve yahut uyutuluyorlardı. VIGCON devlet sistemi bu esaslar üzerine kurulmuştu ve tüm devlet binalarının üzerinde “Medeniyet yok ederek hayatta kalır!” yazıyordu.

 

Maden şehrinin VIGCON Üssü’nde de bu slogan yazıyordu. Terrasan Ailesi 10 yaşına giren çocukları Mişkin’i toplama birimine getirmişlerdi. Onlar gibi onlarca çocuk o gün orada hazır bekliyordu. Çoğu aile ilk kez bu sisteme küfretmişti ve yaşamanın bir anlamı olmadığını düşünmüştü. Baba Terrasan çocuğunun eline aile kimliğini verdi ve buna sahip çıkmasını söyledi. Metro amiri isimleri okumaya başladı. “Nastasya!” “Mişkin!” “Artem!” “Cuma!”…
Bir saat süren yerleştirme nihayete ermiş çocuklar bir daha dönmemek üzere Genç şehre doğru yol almıştı. Anne Terrasan kocasının aksine oğlunun kendilerinden daha fazla yaşayabileceği ihtimalini düşünerek seviniyordu. Devlet zaafı olan insanları severdi.

Mişkin on beş sene süren eğitiminin ardından bilim şehrinde ‘Noah’ departmanında göreve başlamıştı. Noah, Kaos Dönemi’nde askıya alınan çalışmaların devamı için kurulan ve  Mars’taki koloniyle irtibata geçmeyi hedefleyen bir kurumdu. Mişkin’in en büyük arzusu Elonia kolonisinin muvaffak olduğuna dair bir ipucu bulabilmekti. Ayrıca uzay teknolojileri üzerine çalışmalar yapıyorlardı.  Mişkin on saat çalışıyordu eve geldiğinde ise mutlaka televizyon izlerdi.

Ülkedeki televizyon kanalları propaganda haberler üretiyordu. Özel kanallar muhalefetin sesini halka nakletmekte özgürlerdi. VIGCON halkının politik görüşleri bastırılmıyordu herkes düşünmekte özgürdü ama payidar olan devletin kanunlarıydı. Cezalandırılmak koşuluyla isteyen istediğini yapabilirdi. Devletin resmi kanalı Confido, programının bir kısmını ülkedeki protestolara ayırıyordu. Ardından Kaos Dönemi’ni hatırlatan belgeseller yayınlıyordu. Devlet başkanı kâinatın son insanları olan bizler diye söze başlayıp her defasında birliğin önemine dikkat çekiyordu. Bu arada Mişkin gece haberlerini izliyordu. Haberleri her daim dikkatle izlerdi. Bu gece haberlerde VIGCON nüfusunun 26 milyon kişiye düştüğüne ve bu durumun yaşam standartlarını yükselttiğine dair bilgiler yer alıyordu. Bir diğer haberde ise yeni kanun ile maden şehri kapatılmış ve devlet politikası olarak o şehirde yaşayan halk uyutulmuştu. “Medeniyet yok ederek hayatta kalır!” sloganının altına bir anı olarak yok edilen 10 milyon insana teşekkür sözcüğü eklenmişti. Mişkin haberlerden sonra “İstihdam edilemeyen topluluklar iskân da edilemezdi, VIGCON’un devamı bu anlayış üzerine temellendirilmişti.” diye düşündü.

Aradan yıllar geçti. VIGCON devlet başkanı Tarım Şehri valisi Asdec Calastro olmuştu. Noah’a gönderilen ödenek azaltılmış kapatılan departmanlardaki çalışanlar başka şehirlere nakledilmişlerdi.  Mişkin 50 yaşında işsiz kaldığı için tarım şehrine çalışmaya gönderilmişti. Genetik bilimi üzerine çalışmalar yapan bir şirkette beş sene çalıştıktan sonra tekrar işsiz kalmıştı. 22 milyon nüfusa düşen VIGCON işsizleri uyutmadan önce LASHOP denilen binalarda topluyordu. Vasıflılar eğer şanslılarsa son umut bir yerlere gönderiliyor. Şanssızlar ise uyutulmak için gün bekliyorlardı. Mişkin LASHOP’ta kaldığı günler boyunca gece gündüz düşünüyordu. Elonia başarıya ulaştı mı, Mars’ta neler oluyordu? Ama bunların cevabını asla alamayacağının bilincindeydi. 21 Nisan 2320 yılında yerleştirildiği odada 16 Haziran tarihinde uyutuldu. Yazdığı iki kitap VIGCON kütüphanesine gönderildi ancak e-defterinde bulunan mektup kendisiyle beraber yakıldı.

Mektupta şunlar yazıyordu:

Mars’ta kurulan koloninin o zamanki hassasiyetle başarıya ulaşmış olduğuna inanıyorum. Dünya henüz yaşanılabilir ve kurtarılabilir bir gezegenken bizlere zoraki emanet bıraktığınız Kaos Dönemi ise sizin utancınız olarak kalmaya devam edecektir. Bizlere VIGCON’u yaratmaktan ve Paxe Vigilo politikasını yaşatmaktan başka bir şans bırakmadınız. Nuh efsanesinin tekrarını yaşamak için bizleri belki kurban ettiniz. Umarım, eğer muvaffak olduysanız, Mars’tan başka bir yere kaçmak mecburiyetinde kalmazsınız.

Kâinatın son insanlarından kâinatın belki de güzel yaşayan insanlarına sevgi ve sitemle…
Mişkin Terrasan
13 Mayıs 2320
ESKİ ASTANA -LASHOP TESİSİ
VIGCON

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s