Seçilmiş Kişi: Kendrick Lamar – Anıl Murathan

 

1970’li yılların başlarında, ghetto adı verilen Amerikan arka sokaklarında Jazz, Funk ve R&B türlerinin bir karışımı olarak Ritim ve Şiir (Ritmik Amerikan Şiiri olarak da kabul edilir.) ortaya çıktı. Varoş halkın ve ırkçılıktan muzdarip siyahilerin bir tepki aracı olarak kullandığı rap müzik İngiliz sözlüklerine “ağır eleştiri” tanımı ile kendine yer buldu. İlk hitini Jazz ve Funk ağırlıklı 14 dakikalık “The Sugar Hill Gang – Rapper’s Delight” ile yapan rap müzik, zamanla daha sert ve daha eleştirel bir hal aldı. Afrikan Amerikan toplum ile özdeşleşen bu tarz 1980’li yıllarda Run DMC, N.W.A gibi önemli gruplar, Rakim, Slick Rick, LL Cool J gibi önemli isimler ortaya çıkarttı ve daha büyük kitlelere ulaştı. 90’lı yıllar ise rap müziğin çıtası, 2pac, Biggie Smalls, Nas, Snoop Dogg gibi isimlerin ortaya çıkması ile altın dönemi olarak kabul edildi. Crips ve Bloods gibi çetelerin ortaya çıkması ile Doğu-Batı çatışması başladı. Buna plak şirketlerinin de dahil olmasıyla batı yakasında 2Pac, doğu yakasında ise Biggie öne çıkan isimler oldu. Siyahi toplum için duruş göstermeleri ve yaşam tarzları birleşince ortaya ölümsüz iki adet ikon çıktı. Her dönem gibi bu altın dönemin de bir sonu vardı, bu ikilinin genç yaşında ölümü ile bir çağın sonu gelecekti, insanların hayatlarında ettikleri yer o kadar fazlaydı ki ölümleri bile kabul edilemedi, arkalarından onca komplo teorisi yazıldı ve bunlara inanılmaya başlandı. Bir çağın bittiği yavaş yavaş kabul edilmeye başlanınca tüm yeni rapçiler bu iki isim ile karşılaştırılmaya, bu iki isimin yerlerini doldurup dolduramayacakları tartışılmaya başlandı. Eminem’ler Nas’lar geçti, beyaz bir sanatçı oluşu ve müziğini daha çok eğlenceli tarzda kullanması nedeniyle Eminem o beklenen yeri dolduramadı, Nas ise bu noktaya en fazla yaklaşan kişiydi, Illmatic ve It Was Written gibi efsanevi albümler çıkartan Nas zamanla eski ihtişamını kaybetti. 2010’lı yıllara girdiğimizde ise eski isimler daha pasif duruma geçti, yeni çıkan rapçiler ise beklenilen tarzdan çok uzaktı, daha çok tekno ve mumble denilen daha çok müziğin ve ritmin ön planda olduğu, sözlerin daha arka planda kaldığı tarz öne çıkmaya başladı. Bu kısır dönemde Dr.Dre, Eazy-E gibi rapçilerin şehri Compton’dan bir isim çıkacaktı; The Game, Lil Wayne gibi isimlerin desteği ile sahnelere adım atan Kendrick Lamar her sene yaptığı işi geliştirerek sadece 4 albüm ile en iyiler arasında kendine yer buldu.

 

Hayatı

Tam adı Kendrick Lamar Duckworth olan Compton, Kaliforniya kökenli rapçi 1987 yılında dünyaya geldi. Compton’da doğması nedeniyle çete savaşları, cinayet ve ırkçılık gibi koşullar altında büyüdü. 8 yaşındayken 2Pac ve Dr.Dre’nin ünlü parçası “California Love” video klibinin çekimine tanık oldu, her fırsatta dile getirdiği gibi bu anı hayatında büyük bir etkiye sahip olacaktı. 16 yaşında ilk mixtape’i Youngest Head Nigga In Charge’ı K-Dot mahlası ile piyasaya sürdü, mixtape’in beğenilmesi ile Top Dawg Entertainment adlı plak şirketi ile sözleşme imzaladı. 2009-10 yıllarında Lil Wayne’in desteği ile piyasada kendine yer buldu, K-Dot mahlasını “Eğer insanlara gerçeklerden bahsedeceksem buna ismimle başlamalıyım.” diyerek bıraktı ve Kendrick Lamar adı ile çalışmalarını sürdürdü.

 

 

Section.80

Kendrick Lamar’ın ilk stüdyo albümü olan Section.80 2011’de piyasaya çıktı. Albüm büyük bir etki yaratmasa da dinleyicilerin beğenilerini topladı. HiiPower, Fuck Your Ethnicity gibi ırkçılık ve sistem karşıtı parçalar yapan Kendrick Lamar, tarzının başlangıcını bu albümde attı ve yaptığı iş ile Dr.Dre’nin şirketi olan Aftermath ile sözleşme imzalama noktasına kadar geldi. Section.80 Kendrick Lamar’ı ilk defa dinleyen birisi için pek uygun bir albüm olmasa da tarzına alışıp, farklı çalışmalarını arayan kişiler için hint kumaşı değerinde. Piyasaya yeni girmenin rahatlığı ve saflığını Section.80’de bulmak mümkün.

 

good kid, m.A.A.d city

İşlerin ciddileştiği, piyasanın yönünün değişmeye başladığı albüm. Kendrick Lamar ikinci stüdyo albümünü 2013 yılında piyasaya sürdü. Nadir olarak piyasaya çıkan konsept albümlerden (Tüm parçaların belirli bir hikayeyi anlattığı albümler.) birisini ortaya sürmesi ve varoşları, çeteleri ve aile ilişkilerini bir albümde ele alması büyük ses getirdi. Swimming Pools, m.A.A.d city gibi hit parçalar çıkartan bu albüm rap dünyasının en iyi konsept albümleri, 2000 sonrası en iyi albümler listelerinde kendisine tepe noktalarda yer buldu. Trap tarzın yanı sıra 12 dakikalık derin parçalara da sahip good kid, m.A.A.d city Kendrick Lamar dinlemek isteyenler için en doğru kapı. Albümün konsept albüm olması nedeniyle ilk parçadan son parçaya doğru skitler dinlenerek ilerlenilmesi ile inanılmaz güzel bir deneyim ortaya çıkıyor.

 

To Pimp a Butterfly

Kendrick Lamar’ın taht’a gözünü diktiği, siyahi toplumun sesi olmaya başladığı albüm 2015’te piyasaya çıktı. Rapin kökenlerine inen Kendrick Lamar yeni albümünde daha çok Jazz ve Funk ağırlıklı işler ortaya koydu. Stil olarak 90’lara dönen Kendrick bu albüm ile büyük patlama yaptı. The Blacker the Berry, Alright, How Much a Dollar Cost gibi tepkisel parçalar ortaya sürdü ve bunları tüm Amerika’nın takip ettiği ödül törenlerinde seslendirdi. Tüm Amerika’nın karşısına sahneye zincirler ile çıkan, polis arabaları üzerinde performans sergileyen Kendrick 90’lardan bu yana aranan ikon olma yolunda büyük adım attı. Albümün son parçasının sonuna 2pac ile ropörtaj şeklinde konuşmasını koydu. To Pimp a Butterfly diğer albümlere göre daha ağır bir çalışma. Jazz ve Funk sevmeyen kişiler için pek önermesem de eğer bu tarza yöneliminiz varsa Jazz ve Funk’ın rap ile buluşmasından büyük bir zevk alacağınızı söyleyebilirim.

DAMN.

En büyük etki yaratan albümü, en çok indirilen, dinlenen ve satın alınan albümü. Bu kadar fazla kitleye hitap ettiği için insanlar “yav bu ana akım albümü, bir cacık olmaz bundan” diyor ancak işin aslı öyle değil. Albüm 2017 yılının Nisan ayında piyasaya çıktı. Albümün çıkışından önce yayınlanan “HUMBLE.” klibi 2 hafta gibi kısa bir sürede YouTube’da 100 milyon izlenmeye ulaştı, 2 yıllık Alright klibinin izlenmesini 2 hafta gibi bir sürede geçen HUMBLE. albüm için insanlarda bir beklenti oluşturdu. Parçanın 2013 yılında çıkarttığı good kid m.A.A.d city albümüne yakın olması insanları heyecanlandırsa da albüm bundan önce çıkan bütün çalışmaların bir bütünü gibiydi, Rihanna ve U2 gibi ünlü isimlerin de albüme eşlik etmesi ile ulaştığı kişi sayısı büyüdü ve çıkış yaptığı tarihten bu yana müzik listelerinin, satış listelerinin hep en tepesinde kalmayı başardı. Metacritic gibi sitelerde çıkış yaptığı ay 100 üzerinden 95 gibi uçuk bir puan alarak 96 puanlı To Pimp a Butterfly’ın arkasında en iyi rap albümü kategorisinde 2. sırada kendine yer buldu. Albüm bütün çalışmaların bir karışımı olsa da bu sefer ise uzak doğu kültürüne tarz olarak yaklaşarak kendisine “Kung Fu Kenny” demeye başladı, konserlerine Kung Fu kıyafeti giyerek çıkmaya, sahneyi bu şekilde kullanmaya başladı. Şu sıralar tüm Amerika’yı etkisi altına alan albümün parçalarını izlediğiniz, dinlediğiniz veya gittiğiniz her yerde duymak mümkün.

 

Kendrick Lamar’ı ilk defa dinleyecekler için bir dinleme listesi yapmak gerekirse;

1- good kid, m.A.A.d city
2- DAMN.
3- To Pimp a Butterfly
4- Section 80.
olarak sıralayabiliriz.

Rap’e uzak veya eski dönem rapi dinliyor olabilirsiniz, yine de Kendrick’e bir şans vermekte fayda var. Tarzı günümüz rapçilerinden çok farklı, her müzik aletini, tarzını parçalarında kullanıyor ve bu sebeple kendinizden bir şeyler bulmanız çok olası.

 

https://www.youtube.com/user/KendrickLamarVEVO/featured

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s