Önerdim Gitti – Yusuf Can Şengül

Ne okudum?
Gogol – Bir Delinin Hatıra Defteri:
2016-04-11 14.16.04Bilet bulmanın zor olduğu bir oyun olduğu için çıktığı yeri okumak daha anlamlı geldi. Gogol’un bu kitabında çok iyi anlatılmış kavram ve yaşam tahlilleri var mesela kitapta adaletsiz dünya bir delinin yaşadıklarıyla anlatılmıştır. Haksızlıklara boyun eğen fakirin, sesini yükselten makam ve mevki sahibi insanların konu olduğu kitap elbette onun paltosundan değil çok ciddi gördüğümüz Rus edebiyatının esprili kaleminden çıkmıştır.  Ha Gogol’un paltosundan Dostoyevski fırlamıştır o ayrı tabi ki. Kitabın dili yalındır anlamak için kırk takla atmanıza gerek yoktur haberleri ve gündemi takip eden her insan mutlaka anlar. Kendimizi adalet testine sokmak istiyorsak tavsiye edeceğim bir kitaptır. Ayrıntılarıyla anlatmak yerine asıl yorumu size bırakıyorum. İyi okumalar. Kişi başı milli gelirimizin on küsür bin dolar olduğu ülkemizde bu kitabı 6 liraya alabilirsiniz.

—-

 

Ne dinledim?
Anadolu’nun Kayıp Türküleri:

Adlarını bilmekten öte pek bir bilgiye sahip olmadığım ancak aynı topraklar üzerinde yaşadığımız halkların kayıp şarkılarını internetin bir köşesinde keşfedince nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Umarım dinlerken keyif alırsınız.

Karadeniz’in kayıp şarkıları:
Kayıp şarkıları bu linkten bulabilirsiniz

Özellikle videonun sonundaki amcalar gerçekten çok yetenekli. Boğaziçi Caz Korosu elbet değerlidir ancak Karadeniz’in ücra köşelerinde büyük bir rakipleri var.

Pilot – Leylim Ley

Bir arkadaşım önerdi hoşuma gider diye. Gerçekten de gitti. Arabesk diye birçoğumuzun burun kıvırdığı şarkılara değişik motifler eklemişler. Arkadaşımın tabiriyle “progressive arabesk” olmuş.
Progressive Arabesk’e buradan ulaşabilirsiniz

Ekstra: Ortaçağ Almanlarıyla bir han içerisinde biranızı yudumluyorsunuz. Herkes sarhoş olduğunda bira bardaklarını masalara vurarak söylediği şarkı: Faun – Tanz mit mir

Faun’u size şiddetle öneriyorum, buradan dinleyebilirsiniz

—-

Ne izledim?

Central_Perk

Friends (Dizi)

Herkesin izlemişsin gibi muamele ettiği dizi Game of Thrones pardon Friends. Gerçekten de geç başladım. Açıkçası şuan izliyor olmaktan da keyif alıyorum iyi ki lisedeyken izlememişim. Zaten lise “sitcom” gibiydi ikincisini kaldıramazdım. Dizide tiplemeler çok başarılı. Beyaz ve zeki Amerikalı stereotipi ile bir göçmen Al pacino’nun (!) arasındaki değişkenlik hoşunuza gidiyor. Gerçekten arkadaşlarınız oluyorlar ve ultra kısa bölümleriyle canınızı sıkmıyorlar. Özellikle whatsapp gruplarından daha işlevseller. İzlemediyseniz eğer yavaşça magazin programlarını ve 1723 bölüm süren kim kime dum duma dizilerini yere bırakıp başlayınız efenim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s