Slyvia Plath – İlayda Arslan

Sylvia Plath yapıtlarıyla olduğu kadar özel yaşamıyla da olay olan ve konuşulan bir yazardır. Ölümüyle adından oldukça söz ettiren yazar 1932 yılında Boston’da doğmuş, hayatı boyunca ileri derecede manik depresif hastalığıyla boğuşmuştur.

Babasını küçük yaşta kaybeden Plath, ilk şiirini o zaman yazar. Gençliğinde Smith College’ını kazandıktan sonra bir kutu uyku ilacı içerek ilk intihar girişiminde bulunur. Ardından Cambridge Üniversitesi’ne giden Plath, burada gelecekteki kocası olan şair Ted Hughes ile tanışır, çift kısa sürede evlenir ve iki çocukları olur. Fakat mutlulukları uzun sürmez. Kocası Ted, Plath’i, komşusu Assia Wevill için terk eder. Depresyonla boğuşan yazar tek romanı olan Sırça Fanus’u Victoria Lucas adıyla yayımlar.

11 Şubat 1963’te Plath hayatla tekrardan kumar oynayıp kazanmanın zevkini tekrar yaşamak ister. İkinci katta uyuyan çocuklarının yanına kurabiye ve süt koyduktan sonra kapılarını kapatıp aralıklarını bantlar. Aşağıya inip kafasını fırının içine sokarak intihar eder. Amacı ölmek olmayan Plath bu sefer kazanamaz. Aslında kafasını fırına sokmadan önce kurtarılması için her şeyi ayarlamıştır; saat 9’da eve gelecek bakıcı için doktorun adını nota yazıp masanın üzerine bırakmıştır. Fakat her zaman açık olan apartman kapısı o gün kapalıdır, gaz alt kata sızıp sağır komşusunun uykusunu ağırlaştırır, bakıcı polise haber vermekte geç kalır. Polisler eve girdiklerinde bedeni hala sıcaktır ve o hafta doksan dokuz kişi intihar etmiştir.

Sylvia’nın intihar etmesinin birçok nedeni vardı: elektroşok tedavileri, artık yazamadığını düşünmesi, hiç tatmin olmaması, kocasının onu birçok kez aldatması, kıskançlık krizleri ona kendisini hayatta sıkışıp kalmış gibi hissettirdi. Her on yılda bir intihar girişiminde bulunan yazar, üçüncü deneyişinde başarılı oldu. Plath in ölümünden sonra oğlu da onun izinden giderek hayatına son verdi.

 

SYLVİA PLATH SÖZLERİ:

Ölmek bir sanattır, her şey gibi büyük bir ustalıkla yapıyorum bu işi’

Gene yaptım, gene yaptım işte. On yılda bir kere. Beceririm ben.’

Yer inanılmaz derecede sağlam gibiydi. Düşmüş olduğumu ve daha fazla düşemeyeceğimi bilmek rahatlatıcıydı.’

Tıpkı bir kasırganın merkezindeki sakin bölge gibi durgun ve bomboştum, çevremdeki karmaşanın içinde yuvarlanıp gidiyordum.’

Sessizlik bunaltıyordu beni. Sessizliğin sessizliği değildi bu. Bu benim kendi sessizliğimdi.’

Kendimi koşu yolu olmayan bir dünyada yaşayan bir yarış atı gibi hissediyordum.’

Ve ben işte gülümseyen bir kadın. Daha sadece otuzunda. Ve kedi gibi dokuz canlıyım.’

Durumu ne denli umutsuzsa, o denli uzak köşelere gizlerler insanı.’

SYLVIA PLATH HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİ

Plath intiharlarını yeniden doğuş olarak görüyor, kendisini mucize olarak adlandırıyordu. İlk intiharını on yaşında gerçekleştiren Plath, ikinci intiharını yirmi bir yaşında geçekleştirdi. Onun için intihar etmek güç demekti ve bu konuda yazmayı severdi. Son intiharında yeniden hayata gelmeyi umut etmişti. Kendisini Lazarus olarak görmüştü. (Lazarus İsa sayesinde yeniden hayata gelmiş İncil’deki bir karakterdir.) Kendisinin de onun gibi tekrardan hayata geleceğine, dokuz canlı olduğuna inanmıştı. Kısacası amacı ölmemeyi başarmaktı fakat kazanamadı.

SYLVIA PLATH VE NİLGÜN MARMARA

Ünlü şair Nilgün Marmara’nın Sylvia Plath ile benzetilmesinin en büyük nedeni Marmara’nın yazdığı ‘Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi’ tezidir. Sylvia Plath’in yaşamını incelemek hiç şüphesiz Nilgün Marmara’nın hayata bakış açısını etkilemiştir. Sylvia Plath otuz yaşında kafasını fırına sokarak intihar etmişti, Nilgün Marmara ise 29 yaşında beşinci kattaki evinin penceresinden aşağı atlayarak…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s