Önerdim Gitti – Aysu Burak

Ne okudum?

post-office-cover

Postane – Charles Bukowski

Yeraltı edebiyatının en sağlam yazarlarından biri olan, çok sevdiğim Charles Bukowski’nin 1971 yılında yayımlanan bu romanında 11 yıl boyunca çalıştığı postane geçmişinden bahsediliyor. İşe nasıl başladığını, nasıl istifa ettiğini, hayatın zorluklarını, ilişkilerini, içkisini, sıçkısını, kısacası hayatının bir bölümünü hoş bir mizahi anlatımla bu romanda görmekteyiz. Her ne kadar içeriğin depresif olduğunu düşünsem de, Bukowski’nin samimiyeti her zaman yüzümde ufak tebessümler bırakmıştır. Zaten Bukowski deyince akla gelen ilk üç şey; içki, kadın ve samimiyettir. Ha, eğer siz bana “E sen şimdi bu adama ayyaş mı diyorsun, bu mu sevgin?!” diye sorarsanız ben de size bu romandan bir alıntıyla cevap vermek isterim:

“Eee, bütün dahiler ayyaştır.”

Ne izledim?

the_great_gatsby_movie-wide

The Great Gatsby (2013)

Çok mu klasik oldu? Olsun. F. Scott Fitzgerald’ın aynı isimdeki romanından uyarlama olan filmde 1920lerin New York’u insanın gözlerini alan muhteşem görsellerle karşımıza geliyor. “Amerikan Rüyası” teması üzerine kurulmuş olan bu filmde dönemin gösterişini, muazzamlığını filmin her köşesinde görebiliyorsunuz. Peki, Jay Gatsby için bu rüyanın zirve noktası neydi? Daha fazla gösteriş, daha fazla para, daha fazla zenginlik miydi? Yoksa Jay Gatsby, Daisy için mi yoktan var olmuştu? Oyuncu seçimleri, görsel efektleri, senaryo uyarlamasıyla oldukça başarılı bulduğum bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Ne dinledim?

Invincible-world-of-warcraft-31653486-500-378

World of Warcraft – Invincible

Oyun müziklerine oldukça ilgim var lakin bu kategoride tüylerimi diken diken eden ezgi sayısı oldukça az. O nadir ezgilerden biri olan Invincible’ın favorilerimden biri olmasının sebebi World of Warcraft adlı oyunda geçen hikayesidir. World of Warcraft, hikaye bakımından müthiş derecede zengin oyunlardan biri olduğundan çok fazla detaya girmeden birkaç noktadan bahsedeyim. Şarkının anlatmaya çalıştığı şey, halkını kurtarmak için büyük fedakarlıklar yapmak isteyen bir adamın, kral Arthas’ın, yanlış yollara sapıp kendi benliğinden kopması ve aslında onun bir parçası olan sadık arkadaşının, Invincible’ın, ölümüyle gelen üzüntünün ve yasın hikayesidir. Şarkıyı Jillian Aversa seslendirmiştir. Umarım dinler ve beğenirsiniz.

 

Orijinal Sözleri:

Comilito equinus
orbitas lacuna.
G’odhun al korokh
boda uhm.
Boda uhm ron’kashal
detrmentum a do sola diatas.

An Karanir Thanagor,
Mor Ok Angalor.
Mor Ok Gorum
Pala Ah’m Ravali Ah’m.

İngilizce Çevirisi:

‘O steed, (my) stalwart companion
I mourn your loss
Even in death, (you were the) first in battle,
(And the) last to retreat, even so in death
Alas, I have lost a part of myself.

Long live the king
May his reign last forever
May his strength
Fail him never.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s