Önerdim Gitti – Anıl Murathan

Ne Okudum ?

222222Otosptopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Karşınıza kült bir eser yerine adı duyulmamış bir eserle çıkmak isterdim ancak son dönemde kendimi tarihte yer edinmiş eserlere adadığım için elimi nereye sallasam bir klasik veya kült esere çarptı, ben de en son okuduğum eser ile karşınıza çıkmak istedim.
Öncelikle bunun basit bir bilim kurgu kitabı olmadığını belirtmem gerekiyor. Bir radyo oyunu olarak serüvenine 1977’de başlayan Otostopçunun Galaksi Rehberi absürt komedi ile bilim kurgu’nun bir birleşimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu absürtlük kitaba ciddi bir şekilde aktarıldığı için bir bilim kurgu okuyormuş hissiyatını kaybetmiyor, kendinizi bolca gülümserken buluyorsunuz.
Douglas Adams’ın yarattığı bu evrende bir otostopçu olarak yapacağımız bu 5 kitaplık yolculuk size eşsiz bir deneyim yaşatmaya hazır, üstelik daha ilk kitaptayız ve yine bir perşembe yaklaşıyor, hafta sonuna az kaldı.

Ne Dinledim ?

jaden-smith-syre-cover.jpgJaden Smith – SYRE

Ünlü aktör Will Smith’in “sorunlu” olarak atfedilen oğlu Jaden Smith. Hatta YouTube’a ismini yazarsanız karşılaşacağınız şeylerin başında “Will Smith, oğlunun kadın kıyafetleri giymesi hakkında konuşuyor.” başlıklı video olacaktır.
Will Smith’in denediği ancak pek başarılı olamadığı rap kariyerinden etkilenen bir genç olarak karşımıza çıktı Jaden. Genelde dikkat çekmek için yaptığı hareketler ve pek de başarılı olmayan, babasının ünü ile bir yerlere gelmiş rap kariyeri ile tanınan Jaden bu ön yargıları kırmak, kendi başarı öyküsünü yazmak için girişimlere başlamış gibi duruyor.
Ana sayfama düştüğü vakit açıkçası albüm pek ilgimi çekmedi, ön yargılarımı bir kenara koyup şans verdiğimde ise beklemediğim kadar iyi bir albüm ile karşı karşıya olduğumu anladım. B, L, U, E olarak bölünmüş ve albümün girişi olarak kabul edilen bu 4 parça gerçekten üst seviye. Albümün prodüksiyonu çok iyi, Jaden ise “mumble” adı verilen rap türünden uzaklaşıp daha ciddi işler ortaya koymayı planlamış.
Mükemmel bir albüm değil belki ancak Jaden Smith’in ilgi meraklısı bir genç rolünden kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir bireye dönüşmesi takdir edilecek cinsten.

Ne İzledim ?

Wallpaper-that-70s-show-32443972-1280-720That 70’s Show

“Ulan Netflix aldık ama içinde sitcom yok, ne izlesem?” diye gezinirken karşılaştım bu güzel diziyle. Adından da anlaşılabileceği üzere 70’lerde geçen bir gençlik dizisi That 70’s Show. Ashton Kutcher, Mila Kunis, Laura Prepon gibi aktörlerin kariyerlerinin parlamasına, hatta Spider-Man’e bir villain çıkmasına vesile olmuş bir dizi kendileri. 70’lerin Amerikasında geçmesi yüzünden bolca Rock ve hippilik içeren dizi ele aldığı dönemi yansıtma konusunda oldukça başarılı. Karakterlerin hepsi birbirinden tamamiyle farklı tiplemeler. Tek olumsuz eleştirim ise olayların aynı mekanlar içinde ve aynı olaylar üzerinde dönmesi olabilir.
70’lerde yaşama, Pink Floyd, Kiss, Queen gibi gruplar ile büyüme gibi hayalleriniz varsa bu dizi tam size göre.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s