Gri Muhafızlar – Burak Ertürk

 

 

In War, Victory. In Peace, Vigilance. In Death, Sacrifice.

(Savaşta galip, Barış zamanı tetikte, Ölümde ise fedakar)

 

Bu öğretiye göre yaşayan Gri muhafızlar, asırlardır Thedas adlı büyülü toprakları korumayı kendilerine görev edindiler. Irk, sosyal ve ekonomik statü gözetmeden yeterli gücü ve cesareti olan herkesi kabul eden Gri Muhafızlar, Darkspawn ordusuna karşı insanlığın son savunma hattı olarak kurulacaktı. İnsan soyunun tükenmesini önlemek adına son, umutsuz bir çaba..

 

Bu yazıda sizlere kendi favori hikayelerimden biri olan Dragon Age:Origins’te bulunan bu organizasyondan bahsedeceğim. Görevleri karşılığında hiçbir karşılık beklemeyen bu sessiz muhafızlar hiçbir şekilde şan ve şöhret istememelerine rağmen, hikayelerini anlatarak kendilerini onore edeceğim. Öyleyse başlayalım!

 

Karalekeliler ve Gri Muhafızların Kuruluşu

map_of_modern_thedas_by_firelord_zuko-d9bkqp1

(Thedas haritası)

Tevinter adlı ülkeden yedi büyücünün Cennet’e gitmesiyle başladı her şey. Bu büyücüler o kadar güçlü ve kibirliydiler ki eğer Cennet’e, yani Golden City’e (Altın Şehir, Yaratıcının yaşadığı yer) gidebilirseler, tanrısal güçlere sahip olabileceklerini düşünüyorlardı. Altın Şehir’e giden bir portal açmayı başardıklarında ise Yaratıcı onları kendi günahları ile çarpıtıp dünyaya geri attı. Böylece ilk Darkspawn (bundan sonra karalekeli olarak tabir edeceğim) yeryüzüne inmiş oldu. En azından Chantry’e göre, İkinci Günah adı altında olay böyle gerçekleşti.

 

Chantry: Thedas evreninin kilisesi. Orta Çağda ki kilise gibi korkunç bir güce sahip olan Chantry, sadece dini işlere bakmakla kalmayıp politika, büyü ve askeri konularda da devletlerden daha üstün bir otorite olmasıyla biliniyor. Resmi ve tek büyücü eğitim ve barınma yuvası olan Circle Of Magi, Chantry’nin emri üzerine kurulmuştur. Aynı şekilde, büyücüleri kontrol etme ve yeri geldiğinde etkisiz hale getirmesi adına Templar adlı bir organizasyon kurup, kendisine bağlamıştır. Bu savaşçıların asli görevi, Chantry adına kayıt dışı büyücüleri yakalamak, Circle Of Magi büyücülerine göz kulak olmak ve kan büyüsü/büyücülerine karşı aktif şekilde savaşmaktır.

Tüm bu otoritesine karşın, sadece insanlar üzerinde etkilidir. Elfler ve cücelerin kendi tanrı ve inanışları vardır.

 

Önüne gelen her şeyi yakıp yıkmaya başlayan karalekeliler, taint(leke) yaydıklarından ötürü her gittikleri yerde sayıları artıyordu. Lekeye tabii olan herkimse kısa süre içerisinde müdahale edilmezse karalekelilerden biri oluyordu.

İlk düşen devlet Tevinter Imperium oldu. Sonrasında bunu dağlarında yaşayan cüceler takip etti. Cüceler tamamen yok olmamış olsalar da, 12 Thaig’den(kraliyet ailesi veya boyları olarak tasvir edilebilir) sadece 1 tanesi, Orzammar kalacaktır. Cücelerin yaşadığı yer yani Deep Roads’u kendilerine ev edinecek olan karalekeliler, bundan sonra cüceler için sürekli bir sorun haline gelecektir.

 

Onursal bahis;

 

Legion of the Dead(Ölü Lejyonlar): Yukarıda da bahsettiğim gibi, karalekeliler sürekli bir sorun haline geldiklerinden ötürü kurulan Ölü Lejyonlar, cüce ordusunun en elit birliğini oluşturmaktalar. Orzammar’ı hayatları pahasına korumakla görevli bu ekip, Gri Muhafızlarda olduğu gibi hiçbir ayrım gözetmeksizin yetenekli ve istekli olan herkesi kabul ediyor. Kabul seramonisi “Funeral” yani cenaze ismindende anlaşılacağı üzere kendilerini ölü sayan bu askerler, hiçbir zaman geri dönmemek üzere eski yaşamlarından ayrılıyorlar. Savaş sırasında öldüklerinde ise eğer bedene ulaşılabiliyorsa, “sarcophagi” adlı mühürlü mezarlara gömülmekteler. Ölü Lejyonlara katılan herkimse önceki hayatında işlemiş olduğu hatalar affedilir ve bir lejyoner olduğundan ötürü onurunu tekrar kazanır.

 

“We die in the eyes of our brothers so we can fight without fear. It offers redemption for the greatest sacrifice.”

(Korkusuzca savaşabilmek için kardeşlerimizin gözü önünde ölürüz. Bu, en büyük fedakarlık için (bizlere) kurtuluş sunar)

Legion of the Dead

(Ölü Lejyonlar’ın arması)

 

Deep Roads üzerinden Fereldan’a yayılacak olan karalekeli ordusu o kadar hızlı büyüyordu ki neredeyse sınırsız sayıda görünüyorlardı. Ayrıca sonradan öğrenecekleri üzere karalekelilerin lideri(Archdemon), leke tarafından ele geçirilmiş bir ejderha bedeni içerisinde ki eski tanrı ruhuydu. Bu durumu gözlemleyecek olan bir grup tecrübeli asker, düşmanı haline gelerek düşmanını yenmeye çalışacaktı.

“Ne demek yani, Gri Muhafızlarda mı karalekeli?” diye soracaksınız ki evet, bir bakıma öyleler. The Joining (Katılım) adlı ritüelde Gri Muhafızlar, karalekelilerin kanını içeren sihirli bir karışımı içmek zorundalar. Bu ritüelden sonra hayatta kalanlar, Archdemon’ı duyabilecek, karalekelileri sezebilecek ve lekeye karşı bağışıklık kazanacaklardır fakat buna karşılık karalekeliler de onları sezebilecek ve normal bir insandan çok daha kısa bir süre yaşabileceklerdir.

Hatta yaşlı Gri Muhafızların, ölüm zamanlarının geldiğini ima eden bir şarkı duyduklarını söylerler. Gri Muhafızlar, ilk muhafızlardan beri süregelen gelenekte olduğu gibi, eceli ile ölmeden önce Orzammar’ın derinlerine, Ölü Lejyonların bile gitmediği yerlere gidip savaşarak ölürler.

Hatta buna dair bir vidyo bile var;

 

Efsanelere göre Carinus adlı bir asker tarafından bulunmuş olsa da bu konuda birçok kaynak mevcut. Tam olarak kimin kurduğuna dair kesin bilgi olmamasına rağmen kuruluşuna büyük katkı sağlayan isimlerden söz ediliyor. Paragon Moroc the Maul döneminde cüceler kayda değer sayıda asker bağıslarken, karalekeliler hakkında tüm bildiklerini Gri Muhafızlara aktarıyorlar. Wandering Hills adlı bölgeden gelen Orth adlı bir kavim, Gri Muhafızlara nasıl griffonları eğitebileceklerini gösterdi. Ki Gri Muhafızlar, nesilleri tükenene kadar griffonları kullanacak ve hatta armalarında onlardan ilham alacaklardır.

Griffons

Norbotten’da yapılan savaştan ancak yüz sene sonra karalekeliler ordusu yenilecektir. Silent Plains’de geçecek olan bu savaşta, Dumat adlı archdemon öldürülecektir. Bu savaş, Gri Muhafızlara tanınırlık kazandırırken, ihtiyaç zamanında gerekli askeri takviyeyi alabilmeleri için (Right to Conscription) krallıklara resmi anlaşma imzalatmışlardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s