Yaşar Kemal Hatırasına

Anadoluyu Torosların çamlarından yapılmış kalemlerle, Seyhan’ın serin sularının mürekkebiyle Ağrılı kızların Çukurovalı işçilerin topladığı beyaz pamuklara yazan ozan, masalcı, yazar, insan.
Yaşar Kemal Anadolu’dan beslendi tıpkı Çukurova’yı Çukurova yapan nehirler gibi. O da insanlardan beslendi. Ayırmadı birleştirdi. Tüm insanları kaleminden uçan güvercinlerin ağzındaki zeytin yaprakları gibi aynı gördü.
Yazın toprak kurudur, çatlaktır parça parçadır. Yağmur görmeye dursun birleşir bereketlenir. Yaşar Kemal için ise yağmur “barış” demekti. O hep birliğin sesi oldu, vicdanın satılamayan kalemi oldu. Yaşar Kemal 91 yıllık ömrüne destansı romanlar, denemeler ve başyapıtlar sığdırdı. Zalime karşı İnce Memed oldu Abdi’ye kafa tuttu; Ahmet oldu Mahmut Han’a sevdasıyla direndi.

Halka kim zulüm ediyorsa, etmişse, halkı kim eziyor, ezmişse, onu kim sömürmüş, sömürüyorsa, feodalite mi, burjuvazi mi… Halkın mutluluğunun önüne kim geçiyorsa ben sanatımla ve bütün hayatımla onun karşısındayım.Ben etle kemik nasıl birbirinden ayrılmazsa, sanatımın halktan ayrılmamasını isterim. Bu çağda halktan kopmuş bir sanata inanmıyorum. 

Böyle demişti Yaşar Kemal. Yazdığı her şeyin gönlümüze dokunması bundandır. O gerçek hayatları Anadolu’nun destansı güzelliğinden esinlenerek yazdı. Vatansız rüzgarların saçını okşadığı bir insandı, ne oydu ne buydu. Buz Çağı’nın üzerini örtmediği bereketli Anadolu’nun dolgun bir başağı idi. O, Türkiye edebiyatında bir çınardır. Gölgesinde çobanların dertlerini bir çaputa anlatıp dallarına bağladığı, sevdalıların kovuğunda buluştuğu, dallarından kardeşlik türküleri söyleyen güvercinlerin güverdiği ulu bir çınar. Elveda Usta..

Bir; benim kitaplarımı okuyan katil olamasın, savaş düşmanı olsun. İki; insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin. Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir. Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s