3C2P – Burak Ertürk

Gece vakti yanına geldi ve dedi ki; “Efendim, bize göstermen için seni Fjord’un yolladığını biliyoruz. Fjord yanında olmasaydı bu mucizeleri gerçekleştiremeyeceğini de biliyoruz.”

 

Rutin haline gelmişti artık. Aynı yüz, aynı sahne ve aynı rahatsız edici replik. Kafası kaldırmıyordu artık tekrar eden bu görüntüyü fakat elinden bir şey gelmiyordu. Yakın zamanda gelecek gibi de durmuyordu. Oysa uzun süreli bir uykunun tüm bu bulanıklığı dağıtacağından emindi ama bir türlü olmuyordu işte.

Yatağından homurdanarak doğrulduğu sırada dalmış olduğu düşüncelerinden sıyrılıp gözünü dijital saatin yeşil ışığına dikti. “3.2” yazıyordu, yine saatin bozulmuş olduğunu anımsayıp görünmeyen sıfıra sessizce küfür etti. Yaptığı iş için ona yeterince ödenmediğini düşündü. Parası için yapılacak bir iş olmadığının farkına vardığı anda ise kendi serzenişini bu kadar hızlı çürüttüğü için kendine küfretti. Rutini tamamladığını fark ettiğine göre artık kalkabilirdi. An itibariyle işinden ve kendinden nefret ediyordu. Her zamanki gibi.

Fjord C. , elli yaşlarında, sigara sonucu bıyıklarında oluşan sarılığı ve başında siyahtan eser kalmamış saçıyla, görmesi gerekenden çok daha fazlasını görmüş biriydi. Yüzünün kırışıklığı artık mimiklerini oluşturuyordu.  Mesleki deformasyondan ötürü pesimizm onun gerçekliği haline gelmişti. Hiçbir şey iyi sonuçlanmazdı. Sonuçlansa bile bir süre sonra kötü sonuca nüksederdi. Aynı masasında yıllardır duran Isaac P. adlı dosyadaki kurban gibi.

Polisler arasında ki bir inanışa göre, bazı davalar çözülmek için değil çözeni tüketmek için vardır. Bu davalara karşı ya tükenir ya da paralı izin alırdın. Fjord C. paralı izin almayı tercih etmişti.

Aslında diğerleri bunu apaçık bir vaka olarak görmüşlerdi. Durum belliydi. Sol göğüsün hemen altına saplanmış olan bir bıçak, kan kaybından dolayı ölüm. Fakat Fjord C’nin fark ettiği bir detay vardı ki bu onu rahatsız ediyordu. Bıçağın giriş şeklinde sorun vardı. İntihara kalkışan bir kişinin kendini bu şekilde öldürmesinin tuhaflığının yanı sıra kimse kendini bu kadar net bir doğru üzerinden bıçaklayamazdı. Biri yapmış olmalıydı ama nasıl? Tek girişinin kilitli olduğu bir odaya kim, nasıl iz bırakmadan girerdi?

Olay yerine ilk intikal eden kişi olarak Fjord C, kurbanın son anlarına da tanıklık etmişti. Yüzündeki rahatsız edici gülümsemeyle beraber “vicdanı fail” diyordu. İçinde yattığı kan gölü bu anı daha da dramatikleştiriyordu. Yıllardır maruz kaldığı bir görüntü olduğu için durumun rehavetine kapılmayıp direkt detayları arardı gözü Fjord’un. Bu sefer detay bulamıyordu ve bu çok sinir bozucuydu. Sadece gülümseme ve iki kelimesi ile Isaac P. takındığı tavrın ardında bir şaşırtı ifadesi ile tükeniyordu. Ölüm saatinin 21.14 olduğunu teyit ettikten sonra suç mahallinden ayrılmıştı.

Fjord’un polis departmanındaki lakabı “günışığıydı”. Almış olduğu davalar o kadar göz önünde ve aşikardı ki, detektif kolayca cinayeti çözüyordu. Cinayet masasının belki de en çok intihar vakasıyla karşılaşan detektifiydi Fjord C. Bu davada onlardan biri olmalıydı ama bir şey peşini bırakmıyordu. Acaba yaşlandıkça vicdanı davayı bu kadar çabuk bırakmasına el vermiyor muydu yoksa diğer vakalarla bir bağlantısı olduğunu hissettiği için mi bu kadar düşündürüyordu onu, bilmiyordu. Bildiği tek şey bu davanın “günışığı” kadar açık olmadığı ve faili biran önce bulması gerektiğiydi. Paralı izin bitmek üzereydi çünkü.

Bunları düşündüğü sırada çoktan masasına geçip Isaac P’nin dosyasını karıştırdığını yeni fark etmişti. Bildiği şeyleri tekrar tekrar okuyordu. Isaac P. 35 yaşında, özel detektif. Bekar. Doğum yeri bilinmiyor. Kayıtlı mal varlığı yok. Ailesinin akıbeti bilinmiyor. İşvereni uzun süre önce öldüğü için bir çıkmaz sokaktı.  Elindeki bulgulardan çıkarım yapılabilecek tek şey adamın yanlış zamanda yanlış yerde bulunduğuydu. Ya da doğru zamanda doğru yerde miydi? Hayır, bunu düşünmek istemiyordu Fjord C. Ne zaman detayları bu denli incelese başı ağrıyordu zaten.  Bu yüzden bir içkiye ihtiyacı vardı.

İçkisini aldığı sırada masasına uzaktan bir baktı ve başında ne kadar çok zaman geçirdiğini düşündü. Bir detektifin sunağı masası olmalıydı. Dosyayla dolu masasında bir dizi kötü hikaye içerisinde kimin iyi kimin kötü olduğunu anlamaya çalışır dururdu. Hatta bazen neden iyi ve kötü olduklarını düşünürdü ki bu çok daha boktan bir işti. Fjord C. gibi profesyonel bir detektif işine duygularını karıştırmamalıydı. Peki, böyle bir detektifin masasında İncil’in işi neydi?

Babası her zaman “din senin vicdanındır” derdi. Fakat yıllar onu taş kalpli biri haline getirmişti. İncil’in sadece fonksiyonel bir işlevi vardı onun için. Bazı davalarda işine yaradığından ötürü masasının üzerinde dururdu. Bunun dışında masada olduğunu bile fark etmezdi çoğu zaman. Şu an fark etmesinin sebebi ise açık duruyor olmasıydı. Sahi, neden açık duruyordu ki?

Saat “3.2” gösterdiği sırada neredeyse bir gündür ayakta olduğunu fark etmeyen Fjord C, meraklı bir şekilde masasına yaklaştı ve açık İncil’in sayfalarına göz atmaya başladı. Birkaç tanıdık kısmın ardından altı çizili bir kısım dikkatini çekmişti. Okumaya başladığı andan itibaren gücünün çekildiğini hisseden Fjord C, okumayı bitirdiğinde sandalyesine zar zor gömülebilmişti.

Hatırladığı şey mümkün olabilir miydi? Hayır, bunu hayal ediyor da olabilirdi. Kendine kanıtlamak zorundaydı. Masasının altında bulunan bir tomar dosya ile beraber hızlıca üstünü giyinip kendini dışarı atmıştı. Keza gününü tamamen bu dosyalarda bulunan yerlere gitmek için harcayacaktı. Her gittiği yerde biraz daha yavaşlayacaktı.

Akşam olduğunda elinde son bir dosya kalan Fjord C, usulca odaya giriş yaptı. Bulunduğu yeri dikkatlice incelediği sırada tüm dosyalarını yere bıraktı. O sırada saat tam olarak 21.14’ü gösteriyordu.

Ve Fjord C’nin paralı izni bir anda sona ermişti.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s