Mandalina Cumhuriyeti – Mürvet Portakalsoy

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: Portakal üretenlerin hepsi üç yüz bin kilometre karelik Mandalina Cumhuriyet’imizin büyüyen istikrarıyla yetinmeyip kendi hegemonyalarını bize dayatmak isteyenlerdir. Adeta -değerli çiftçi kardeşlerim- fazlada gözü olanlardır onlar, siz biliyorsunuz! Yıllardır gizli gizli portakallarını üretenlerin kökünü kazıdığımız yetmediği gibi bir de başımıza Limoncular çıktı. Laymcıları hiç anlatmıyorum bile. Hepsinin ensesindeyiz. Aramızda hiç kimsenin şüphesi olmasın gerekirse bütün ağaçlarını keseriz, tarlalarına verdiğimiz suyu ilaçlarız! Siz ne istediniz de biz yapmadık!

ÇİFTİ: Büyük Mandalina, bitireceğiz dediniz benim ufak çocuk limonata satan bir yer gördüğünü iddia ediyor. Hani her şeyi yapmıştınız!

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: Ancak yapamamışızdır. Yapamayışımızın sebebini de siz çok iyi bilirsiniz kardeşlerim. Portakalcılar ve Limoncuların kumpaslarıyla uğraşırken beklemediğimiz yerlerden üzerimize, bak burası çok önemli, limon illetinin kuyruğu adeta yavrusu laymları attılar. Laym küçüktür ama mide bulandırır! Önümüzdeki en tatlı mandalina seçimlerinden en tatlı biz çıkarsak size söz bu dediklerimin hepsini yapacağız!

ÇİFTÇİ 2: Böyük Mandalin baba! Eyi hoş diyorsun da, geçenlerde Leopar TV’de haberlerde çıktı. Karahindiba Cumhuriyeti’ne gittiğinizde Başkan Kara Hindi Ba II’nin evinde limonata içmişsiniz. Sonra portakallı ördek yemişsiniz! Bunlara ne diyeceksiniz?

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: Kim o terbiyesiz!

ÇİFTÇİ 2: Böyük Mandalin baba! Kusur mu işledim baba!

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: AHEY! Benim ismim Mandalin değil Mandalina’dır. En fazla Mandela diyebilirsiniz. Kutsal Mandalina Yasaları gereğince –sen hainsin!-  Yakalayın ırgatlar! Mevsimlik işçiler de yardım edin. Mandalin senin babandır!

ÇİFTÇİ 2: Etme, eyleme! Benim şivemden dolayıdır. Mandalina diyeceğim bundan sonra kusuruma bakma! Bir kereden bir şey olmaz baba!

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: Sus artık sen bi! Hain pis Mandalin düşmanı!

ÇİFTÇİ: Efendim siz de tövbe estağfurullah Mandalin dediniz şimdi. Bırakın o garibi. Tarlasını sürer, aza kanaat eder, sizi de pek sever. Bir önceki rejimde Portakalcılar baştayken de mandalina üretirdi! Bakın siz de mandalin dediniz! Baba, affet baba!

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: Mandalin dediğimi iddia edenler ancak ve ancak evlerinde portakal ısıran hainlerdir. Ben mandalin demedim, Salvodor Dali dedim! Aksini iddia eden laym erkektir, madamdır, Portakal Birliği yanlısıdır! Irgatlar alın onu da! Çabuk çabuk!

TOPLULUK: – Helal olsun Mandalina Baba
– Mandalina Mandalina ooo Mandalinaa!
– Büyük Başkan! Efendim! Beni bir dinler misiniz?

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: (yardımcısına döner) slogan atanlardan biri ise mikrofonu verin ha!

SÖZ İSTEYEN ÇİFTÇİ: Mandalina Baba teşekkür ederim mikrofonu verdiğiniz için. Bir meramım var!

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: Anlat bakalım çiftçi!

SÖZ İSTEYEN ÇİFTÇİ: Söylemeye utanıyorum amma benim karım 5 aylık üzerinize afiyet hamiledir. Geçenlerde Mandalina Festivallerini izliyorduk birden affedersiniz portakal aşerdi. (Topluluk yuhalar)
Bu durumda ayrılsam caiz midir? Çocuğum da portakalist olur mu?

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: Aşeren benim karım olsaydı ben boşardım amma ve lakin biliyorsunuz çiftçiye ırgata ihtiyacımız var! Kürtaj bile önerirdim ama nüfusumuzun üçte sıfır nokta sekizi hain olduğu için Portakal Birliği’ne kaçtı. Karın ancak Portakalcıların cinlerine yenik düşmüş biridir. Şimdilik günde 5 kilo mandalina yemekle cezalandırıyorum!

(Topluluk alkışlar)

SÖZ İSTEYEN ÇİFTÇİ: Karım size feda olsun! Teşekkür ederim baba!

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: Konuşmama son verirken şunları da eklemek isterim. Değerli çiftçi kardeşlerim! Kutsal Mandalina Yasaları başkanına sesleniyorum. Limona ve portakala benzediği için Leopar TV’nin, Eşki Ansiklopedi’nin, sarımtırak golf toplarının, turşunun ve tüm sirkelerin yasaklanmasını emrediyorum! Ha bir de unutmadan saçını sarıya boyatmış veya sarı saçlı doğan herkesi bir defalık affediyorum. Sarı saçlı kadın yarımdır! Sarışın erkek de laymdır! Bunu böyle bilin!

(Topluluk içlerindeki sarışınları döver ve slogan atar
-Yurdumuzda sarışın istemiyoruz!)

BAŞKAN BÜYÜK MANDALİNA: Irgatlar sarışınları alandan çıkarın! Doğrudan kuaföre gönderin onları! Toplantımız bitmiştir hadi hep beraber şarkımızı söyleyelim!

(Topluluk hep bir ağızdan)

– Beraber suladık biz bu ağaçları
Mandalinalar olana kadar kalsaydın bari!
Vay delikanlı çiftçim vay!
Sen o portakalı yine mi yedin!
Beraber çapalamıştık biz bu tarlaları
Mandalinalar olana kadar, o sen olsan bari!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s